Wysyp grzybów i… interwencji Policji
Podczas minionego weekendu bolesławieccy policjanci kilkukrotnie musieli interweniować w sprawie zagubionych grzybiarzy. Na szczęście wszyscy miłośnicy aktywnego wypoczynku zostali odnalezieni i bezpiecznie wrócili do swoich domów.
Jesień to czas kiedy do lasów, znajdujących się na terenie powiatu bolesławieckiego zjeżdżają mieszkańcy całego województwa. Amatorzy runa leśnego często zapominają o zasadach bezpieczeństwa i pochłonięci grzybobraniem wpadają w tarapaty. Niestety w wielu przypadkach kończy się to przedłużonym obcowaniem z naturą, gdyż grzybiarze tracą orientację w terenie i nie potrafią wrócić do auta.
Tak było również w miniony weekend, a dokładniej w sobotnie południe, kiedy to Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu otrzymał zgłoszenie od 63-letniego mieszkańca powiatu wrocławskiego, który oświadczył, że jego 58-letni towarzysz, podczas wspólnego grzybobrania, oddalił się w nieznanym kierunku. Sytuacja była bardzo niebezpieczna z uwagi na fakt, iż grzybiarz zlekceważył podstawowe środki bezpieczeństwa i nie zabrał do lasu telefonu komórkowego. Na szczęście funkcjonariusze bolesławieckiej drogówki odnaleźli mężczyznę, który tym razem, zamiast grzybów, najadł się jedynie strachu.
Podobna sytuacja wydarzyła się ponownie w niedzielę, kiedy to para mieszkańców powiatu wałbrzyskiego postanowiła odwiedzić lasy w Przejęsławiu. Brak orientacji w terenie oraz zmęczenie kilkugodzinnym spacerem, zmusił ich do wybrania numeru alarmowego 112. Dzielnicowi z Nowogrodźca szybko odnaleźli zagubionych grzybiarzy i odwieźli ich do samochodu.
Z przyjemnością pomagamy w tego typu sytuacjach, lecz warto pamiętać, iż łatwo można ich uniknąć, stosując podstawowe środki bezpieczeństwa, a policjanci zaangażowani w działania poszukiwawcze będą mogli realizować inne zadania służbowe.
W związku z powyższym, jeszcze raz przypominamy o zasadach bezpiecznego grzybobrania :
• zaznacz w nawigacji (w telefonie) punkt orientacyjny ( miejsce pozostawienia pojazdu)
• poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
• zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny,
• jeżeli zabierasz psa to koniecznie na smyczy,
• nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia,
• ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów,
• zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
• zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,
• w przypadku gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas, powinna skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie, gdzie zaginiony się znajduje).
Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę, powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy.
PONADTO:
●udając się do lasu, dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei,
●nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
GRZYBIARZU BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY!
młodszy aspirant Bartłomiej Sobczyszyn
Komenda Powiatowa Policji
w Bolesławcu