Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon grzewczy w pełni, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

Data publikacji 20.11.2024

Bolesławieccy policjanci apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wczoraj służby prowadziły działania w związku z podtruciem tlenkiem węgla w jednym z mieszkań. 5 osób trafiło do szpitala. Czad to „cichy zabójca”, nie widać go, nie czuć a niewielka dawka może zabić.

Każdego dnia temperatury są coraz niższe. Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla.

Wczoraj wieczorem bolesławieckie służby zostały zaalarmowane w związku z niebezpieczną sytuacją, jaka miała miejsce w jednym z mieszkań na terenie miasta. 5-osobowa rodzina trafiła do szpitala, a 13 osób mieszkających w tym samym budynku zostało objętych ewakuacją.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

W domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

  • lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
  • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
  • drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.
  • Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
  • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

KPP w Bolesławcu
asp. szt. Anna Kublik-Rościszewska

Źródło: www.gov.pl

 

Powrót na górę strony