Bolesławieccy policjanci przypominają o aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie za pośrednictwem którego, już od wielu lat mieszkańcy mogą zgłaszać różne zagrożenia występujące w ich otoczeniu. Informacje można przekazywać za pośrednictwem aplikacji KMZB, łatwo i szybko zaznaczając rodzaj i miejsce zagrożenia.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to rozwiązanie z wykorzystaniem sieci Internet. Aplikacja składa się z części statystycznej - prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapy interaktywnej umożliwiającej bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Mundurowi weryfikują i kontrolują miejsca wskazane przez mieszkańców w Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji każdy jej użytkownik może przekazać Policji informacje o miejscach potencjalnie zagrożonych.
Za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłosić :
- osoba bezdomna wymagająca pomocy,
- akty wandalizmu,
- dzikie kąpieliska,
- dzikie wysypiska śmieci,
- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,
- kłusownictwo,
- miejsca niebezpieczne na terenach wodnych,
- miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej,
- nielegalna wycinka drzew,
- nielegalne rajdy samochodowe,
- nieprawidłowe parkowanie,
- niestrzeżone przejście przez tory,
- niestrzeżony przejazd kolejowy,
- niewłaściwa infrastruktura drogowa,
- niszczenie zieleni,
- poruszanie się po terenach leśnych quadami,
- przekraczanie dozwolonej prędkości,
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
- utonięcia,
- używanie środków odurzających,
- wałęsające się bezpańskie psy,
- wypalanie traw,
- zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych,
- znęcanie się nad zwierzętami,
- zła organizacja ruchu drogowego,
- żebractwo.
Weryfikacją i realizacją czynności związanych ze zgłoszonymi na teranie powiatu zajmują się funkcjonariusze pełniący służbę we wskazanych rejonach. W zależności od rodzaju zgłoszenia są to policjanci z wydziału prewencji lub ruchu drogowego. Wszystkie punkty umieszczone na mapie zagrożeń poddane zostają weryfikacji.
Każdy z punktów jest systematycznie kontrolowany przez patrole policji, a sprawcy wykroczeń karani są mandatami. Jak wynika z relacji mundurowych ich działania przynoszą efekty, a osób popełniających wykroczenia w miejscach oznaczonych na mapie zagrożeń jest coraz mniej.
Policjanci przypominają, że dodanie na mapie zagrożeń miejsca potencjalnie zagrożonego jest możliwe również dzięki odnośnikowi – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - znajdującemu się na stronie Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.
Należy jednak pamiętać, że aplikacja ta nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
aspirant sztabowy Anna Kublik-Rościszewska
Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu